Koyunlu Halı'da İnceleme
 
 
Okan Üniversitesi Moda Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamdi Ünal, Koyunlu Halı Fabrikasını ziyaret ederek halı tasarımları konusunda bilgi alışverişinde bulundu.


Birko A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Mumcu'yu, Niğde Valisi Alim Barut ile birlikte ziyaret eden Ünal, aynı gün Kültür Merkezinde de bir sergi açtı. Koyunlu Halı Fabrikasına gelerek tasarım bölümünde bulunan personel ile bir araya gelen Prof. Dr. Hamdi Ünal, tasarımı bir Oyuna benzetilmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin el halısı ve el işi ile ilgili bir çok farklı tasarımının olduğunu ve bu mesleğinin önünün açık bir meslek dalı olduğuna dikkat çekti. Ünal, tasarım yapan Koyunlu halı personeline tasarımın dünyada nereye doğru gittiğini, tasarım yapılırken hangi argümanlardan yararlanılması gerektiği gibi konularda çalışanları bilgilendirdi. Koyunlu halı tarafından üretilen ve hiçbir kimyasal kullanılmadan tamamen naturel yünleri içeren halıya hayrak kalan Ünal ' Koyunlu Halı çok önemli bir ürüne imza atmış. Bu makine halıcılığında çok önemli bir gelişme. Bu ürünün mutlaka çok iyi değerlendirilmesi ve pazarlanması gerekir' dedi.

Birko Şirketler grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Mumcu'da Koyunlu halının yeni atılımlar çerçevesinde tamamen yünün kendi orijinal renklerinden elde edilmiş saf yün halıyı ürettiğini ve bu konuda yakın bir zamanda ürünün seri üretimine başlanıp pazara sunulacağını söyledi.

BAHARDA BEDELSİZ SERMAYE ARTIRIMI YAPACAK

Birko Koyunlu Halı’nın tüm varlıklarıyla birlikte Birko’ya devredileceğini belirten Erdoğan Mumucu, iki halı fabrikası ve yünlü iplik üreten tesislerle birlikte 20 milyon liralık sermaye halka açık şirketin içine gireceğini vurguladı. İki gücün birleşmesiyle Birko’nun daha büyük bir şirkete dönüşeceğini dile getiren Mumucu, şöyle konuştu: “Şirketin değerlemesiyle ilgili bilirkişi raporlar ve ticaret mahkemesi kayıtları tamamlandı. Birleşme sonucunda yatırımcıların elindeki hisselerde bir değişim olmayacak. Halka açık şirketimiz daha güçlü konuma gelecek, sermayemiz güçlenecek. Birleşme sürecinde sermaye artırımı yapılmayacak. 60 milyon sermaye Birko’dan 20 milyon lira da halıdan gelecek. Birleşmede sermaye artırımı yapılmıyor, ancak mayısta ya da nisanda yapacağımız genel kurullarda birleşme nedeniyle bir bedelsiz sermaye artırımı yapmayı planlıyoruz.”

YÜZDE 15’İ HALKA AÇIK KONUMA GELDİ

Halka arz olmadan hisseleri işleme açılan Birko’nun 5-6 aylık süreçte yüzde 15 oranında halka açık konuma geldiğini ifade eden Mumcu, Birko’nun borsada yeni bir dönem başlattığını belirtti. Mumcu, “Çok ortaklı şirketler bizim gibi halka açılmak için İMKB’ye başvuruyor. Eskiden ortaklarımız hisselerini kime hangi fiyattan satacağını bilmezdi. Şimdi halka açık, isteyen borsadan alıyor ya ada satıyor” diye konuştu.

KENDİ MAĞAZALARIMIZI AÇARAK BÜYÜYECEĞİZ

Geçtiğimiz yıllarda Çin’den kaynaklana bazı sıkıntılar yaşandığını belirten Mumcu, dünyada tüketicilerin bilinçlenmesiyle Uzak Doğu ürünlerine talebin azaldığını belirterek, “Artık daha kaliteli olduğu için Türk ürünleri talep görüyor. Bu da bizim ihracat bağlantılarımızın devam etmesini sağlıyor” şeklinde konuştu. Birko’nın yeni bir satış stratejisi belirlediğini de açıklayan Erdoğan Mumcu açıklamalarına şöyle devam etti: “Biz birkaç gün önce İzmir  Şirinyer’de fabrika satış mağazası açtık. Artık kendi perakende satış mağazalarımız açarak büyümeyi planlıyoruz. Tüketiciyle kendimiz yüz yüze gelmeyi planlıyoruz. Aracıları kaldırarak daha çok ciro yapmayı planlıyoruz.  İstanbul’da 3-4 fabrika satış mağazamız var. Bursa, Adana ve Ankara’da da mağaza açmayı planlıyoruz. Ayrıca Almanya’da da birkaç fabrika satış mağazası açmayı düşünüyoruz. Artık malımızı kendimiz satacağız. Geçen yıl yaklaşık 70 milyon lira ciro yapmıştık bu yıl 100 milyon lirayı ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca 20 milyon dolara yakın ihracat bağlantımız var.”

MOBİLYA ÜRETİMİNE BAŞLAYACAĞIZ

İstikbal, Merinos gibi hem halı hem de mobilya satan mağaza konseptine yöneleceklerini vurgulayan Erdoğan Mumcu, “2010 yılında
mobilya işine girmek istiyoruz. Mobilya’yı da halı ile birlikte kendimiz üreteceğiz. 2010 yılında fabrikanın temellerini atmayı planlıyoruz” dedi. Birko’nin Niğde ekonomisine olan katkısına değinen Mumcu, yaklaşık 850 kişiye istihdam sağladıklarını kaydederek, “Amacımız binlerce kişiye daha istihdam yaratmak” dedi. Birko ortaklarının şirketin Niğde halkının malı olarak kalması taraftarı olduğunu da vurgulayan Erdoğan Mumcu, “2005 yılında Çin’in kotaları kaldırılmasıyla ‘boya apre dokuma’ projemizi hayat geçiremedik. Bu projede bin 300 kişi daha çalışacaktı, ama dünya konjonktüründeki değişiklikler bu projemizi engelledi. Ancak bu projeyi hiç unutmuş değiliz” şeklinde konuştu.
Nike, Adidas, Mark and Spencer  gibi dünya devlerine iplik sattıklarını belirten Mumcu şöyle devam etti: “Dünyanı en büyük markaları Birko’nun ürettiği iplikleri tercih ediyor. İpliğin de bir borsası vardır, ama bizim ürünlerimiz yüzde 10 daha fazla fiyattan alıcı bulur. Asıl amacımız, entegre bir tesis kurarak katmadeğeri yüksek ürünler üretmek. İplik satmak yerine markalı ürünleri kendimiz üretip pazarlamak istiyoruz.”
“Borsada fiyatlar serbest piyasa şartlarına göre oluşuyor” diyen Mumcu, borsada oluşan fiyatın da şirketin gerçek değerini yansıtmadığını sözlerine ekledi.

ÖZKAYNAKLARI 3 KAT ARTIYOR

Bu arada Birko'nun, Koyunlu Halı ile birleşme kararından önceki özkaynak tutarı 48 milyon lira seviyesindeydi. Birleşmenin gerçekleşmesiyle 198 milyon liraya ulaşacak. Şirketin 63 milyon lira olan bütün kısa ve uzun vadeli borçlarının düşülmesi neticesinde birleşme sonucu toplam 135 milyon larılak özkaynak tutarına ulaşılacak. Sonuç olarak bilreşmeyle birlikte 48 milyon liralık özkaynak tutarı yaklaşık 3 kat artmış olacak.

Güncellenme: 03/01/2011  
 
8278 Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
››
 
Yorum ekle     |
Toplam 0 yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim