Merinos Turquality Belgesi Alan İlk Halı Firması Oldu
 
 
Merinos Halı, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından dünyada güçlü Türk markaları geliştirilerek ülkemizin ihracatını artırmak ve "Türk malı" imajını güçlendirmek amacıyla yürütülen markalaşma programı Turquality kapsamında halı sektöründe ilk belgeyi alan firma oldu.


Merinos Halı, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından dünyada güçlü Türk markaları geliştirilerek ülkemizin ihracatını artırmak ve "Türk malı" imajını güçlendirmek amacıyla yürütülen markalaşma programı Turquality kapsamında halı sektöründe ilk belgeyi alan firma oldu.

Gaziantep'te ve Rusya'daki fabrikalarıyla dünyanın en büyük makine halısı üreticisi konumunda bulunan Merinos Halı, yurt dışında mağazalar zinciri kuracak. Turquality kapsamında alacağı destekle mağazalaşma atağını hızlandıracak olan Merinos, başta Amerika ve Avrupa olmak üzere Ortadoğu ülkeleri Rusya ve Avustralya'da hem kendi mağazalarını açacak hem bayilik verecek.

Geçen yıl 100 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Merinos Halı, ihracatta daha hızlı büyümeyi hedefliyor.

Merinos Halı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu Aa muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın ilk ve tek devlet destekli markalaşma programı olan Turquality'e bu yıl başvurduklarını ve gerekli incelemelerden sonra destek almaya hak kazandıklarını belirtti.

Erdemoğlu, "Şu anda halı konusunda Turquality belgesi alan tek firmayız. Bu yurt dışındaki yapılanmamızda, mağazalaşmamızda, depolaşmamızda, daha fazla noktada müşterilere ulaşmamızda bize avantaj sağlayacak. Zaten bizim buna benzer planlarımız vardı. 8-10 yılda ulaşılacak noktalara bu destekle birlikte 3-4 yıl gibi kısa zamanda ulaşacağız" dedi.

-"AMERİKA'DAN Avustralya'YA KADAR MAĞAZA AÇMA ATAĞI"-

Yurt dışında franchising yöntemiyle 30 halı mağazaları bulunduğunu bildiren Erdemoğlu, Turquality belgesini hem halı olarak hem de mobilya olarak aldıklarını, bazı yerlerde yapılanmaları halı olmakla birlikte çoğunlukla Merinos'un ürettiği halı, mobilya ve ev tekstili ürünlerinin teşhir edileceği mağazalar şeklinde olacağını ifade etti.

Erdemoğlu, dünyada kaç mağaza açacaklarına ilişkin şunları söyledi:

"Zaten belgenin gerektirdiği sınır var; önümüzdeki 5 yılda kendi mağazamız olarak en fazla 100 mağaza açabiliyoruz, francasing sistemimizle de 200 mağaza açabiliyoruz. Biz bu rakamları belirledik, ülke ülke dağılımını yaptık ve çalışmalara başladık. Öncelikle büyük satış yaptığımız bölgeler hedef pazarımız. İlk etapta hedefimiz Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri, Avustralya var. Diğer bölgeler de Kazakistan olsun Rusya olsun Arabistan olsun gerek Merinos olarak yoğun satış yaptığımız gerekse Türkiye'nin halı satışında yoğun olduğu ülkelerde ağırlıkla mağazalaşmaya başlıyoruz. Bu yıl içinde 10-15 civarında mağaza açacağız ama 2012, 2013 ve 2014 yıllarında hız kazanacak."

-"HEDEFLERİMİZİN ÜZERİNDEYİZ"-

Son 3 yıldır dünyanın en büyük marketler zinciriyle çalıştıklarını vurgulayan Mahmut Erdemoğlu, Amerika'da Wall Mart, Ross ve Lowes'te, Rusya'da Merlin ve Casorama'da, Almanya'da Roller, Kiberk ve Lutz zincirlerinde Merinos Halı'nın yer aldığına dikkati çekti.

Erdemoğlu, "Şu anda dünyanın en büyük marketler zinciri İkea ile çalışmaya başlıyoruz. Bu zincirlere girmek kolay değil. Burada en az 2 yıllık bir süreçten geçiyorsunuz. İnsan kaynaklarından planlamaya, pazarlamanda ihracata, desen bölümünden üretim şartlarına kadar bütün organizasyonun çok ince detayına kadar yapılan bir incelemenin sonucunda karar veriyorlar. Dünya ölçeğinde bir altyapınız olması gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'de 6 bin noktada Merinos halının satıldığını, mobilya ve halının birlikte sergilendiği 300 showroomları olduğunu bildiren Erdemoğlu, önümüzdeki 5 yılda bu mağaza sayısını bine çıkaracaklarını kaydetti.

Bu yılı nasıl geçirdiklerinden bahsederken Mahmut Erdemoğlu, 70'e yakın ülkeye ihracat yaptıklarını anımsatarak, şunları söyledi:

" Merinos olarak hatta Erdemoğlu Holding olarak, yılbaşında hedef olarak belirlediğimiz gerek iç piyasa gerekse ihracat rakamlarını şu anda gerçekleştirdik ve üzerindeyiz. Geçen yılki ihracatımızı 2011 yılının 8. ayı sonunda yakalamış durumdayız. Bu demektir ki, ihracatımızda yüzde 30-35 fazlalık olacak. 2010 yılında halı ihracatımız 100 milyon dolardı, grup ihracatı 135 milyon dolardı. Bu yıl inşallah grup olarak hedefimiz 200 milyon dolara yaklaşacak."

-TURQUALITY NEDİR-

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality, marka yarama potansiyeli olan firmaları belirleyerek oluşturulan platform çerçevesinde desteklemeyi hedefliyor. Çalışma grubu, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri ile özel sektör temsilcilerinden oluşuyor. Proje 2004 yılında tekstil ve hazır giyim sektöründen 15 firmayı kapsamında bulunduran bir pilot proje olarak hayata geçti.

Turquality ile "marka potansiyeli olan firmalara global bir marka olma yolunda finansal kaynak sağlamak; firmaların ve markaların gelişişimlerine yönelik strateji, operasyon, organizasyon ve teknoloji danışmanlığı çalışmaları ile destek olmak; program kapsamında bulunan firmaların yönetim birimlerine yönelik eğitim desteği vermek suretiyle toplam insan kaynaklarını güçlendirmek; iletişim ve tanıtım faaliyetleri ile yurt dışında olumlu Türk malı imajını oluşturulmasını sağlamak; istihbarat desteği sağlamak" hedefleniyor.

Kaynak: AA

Güncellenme: 23/09/2011  
 
5136 Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
››
 
Yorum ekle     |
Toplam 0 yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim