Fatih YÖRÜKOĞLU: “Dogru Deseni Ve Rengi, Doğru Kalitede Yapmak Ana Felsefe Olmalıdır”
 
 
Halı günümüzde dekoratif bir olgu ve ev dekorasyonunun önemli bir etkeni olarak görülmesinden daha fazla manalar içerir.


 

Halı, tarih boyunca toplumların hayata bakışını hayattan edinimlerini hatta beklentilerinin yansıtıldığı bir tuval gibidir.

Bu tuvalin en önemli özeliği ise evrenselliğidir. Halıya bakan kişi o halıda ki neşeyi, umudu, beklentiyi ve yaratıcılığı hemen anlar.

Yani Halı ekspresyonizmin kendisidir.

Bu röportajımızda halıda sanatsal ekspresyonizmi tüm doğallı ile yaşayabilen ve çalışmalarında da bu ekspresyonizmi olduğu gibi yansıtabilen bir konuğumuz var.

Konuğumuz, Türkiye’de desen tasarım dünyasının en önde gelen isimlerinden Fatih Yörükoğlu… Uzun yıllardan beri bu sektöre yön veren Yörükoğlu ile biraz sanat ve biraz teknik üzerine yapmış olduğumuz röportajımızı sizlere paylaşıyoruz


Carpetrium-Sizi biraz tanıyabilir miyiz, Fatih Yörükoğlu kimdir?


F Y:
Kayseri, 1966 doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kayseri’de tamamladıktan sonra Yükseköğrenimi Halıcılık ve Desinatörlük üzerine yaptım. Öğrenciyken staj yaptığım Saray Halı fabrikasının desen tasarım bölümünde desinatör olarak iş yaşamıma başladım ve desen ve tasarım müdürü olarak Saray Halı’dan ayrıldım.Şuan Angora Halı’da ar-ge ve desen tasarım müdürü olarak iş yaşamıma devam etmekteyim.


Carpetrium-Siz de tasarımcılıkta başarılı olmanın yolunun akademik eğitimden geçtiği fikrine katılıyor musunuz?


F Y:
Buna tabii ki ben de katılıyorum. Tasarım mantığı temelde aynı benim için, endüstriyel tasarımı eğitimi almış bir tasarımcı, çok rahat bir şekilde halı desen tasarımı yapabilir diye düşünüyorum, tekstil tasarımı eğitimi almış biri de farklı bir konuda tasarımlar yapabilir. Bunun birçok örneğini görmek mümkün. Örneğin Güzel Sanatlar eğitimi almış ama halı sektöründe çalışan pek çok insan var. Bunu farklı sektörlerde de görebiliriz. Ama bir tasarımcı için sadece akademik eğitim tek başına yeterli değil diye düşünüyorum. Burada akademik eğitim kadar, önemli diğer bir unsurda yetenektir.


Carpetrium-Yetenek kelimesi çok sık kullanılan bir kelime. Yetenek kelimesini biraz açarsak, size göre yetenek nedir?


F Y:
Yetenek insanda doğuştan var olan, sonradan kazanılması güç bir olgudur. Yeteneği şöyle açıklamak mümkün diye düşünüyorum; iyi bir algılama gücü, iyi bir gözlemleme yeteneği, farklı düşünme sistematiğinin gelişmiş olması ve pratik zekâ sahip olma. Bunların bazı insanlara doğuştan verilmiş bir hediye olduğunu düşünüyorum.


Bunlara sahip bir insan kendini çok iyi geliştirebilir. Yetenekli birisi bir de akademik anlamda bir eğitim alırsa o zaman çok daha iyi sonuçlar almak mümkün oluyor. Yeteneğinizi donanımlı hale getirmek, bu yeteneği gerekli doğrultuda kullanabilmek ve ifade edebilmek yönünde eğitim almak çok önemli. Çünkü bu eğitim çizimden concept yaratma mantığına kadar, üretim tekniklerini de içeren konuları kapsıyor..O yüzden akademik eğitim almış yetenekli bir tasarımcı kendine çok rahat dünya platformunda bir yer açabilir.


Carpetrium-
Desen tasarımın şu anda geldiği noktayı, sizin sektöre ilk adım attığınız günlerle kıyaslarsanız, nasıl bir tablo çizersiniz?


F Y:
Desen tasarımı konusunda çok şeyin değiştiğini söyleyebilirim. Bu değişimi iki grupta toplamak sanırım daha doğru olur. Birincisi teknolojik değişimler, ikincisi ise tüketici tercihlerinde yaşanan değişimler. Türkiye’de makine halıcılığı sektöründe desen ve tasarım, öncelikli olarak dokuma tezgahlarındaki teknolojiye paralel olarak gelişmiştir.

 

Dokuma tezgâhlarının gelişimini kartlı karton-, verdollü, yarı elektronik (takemura) ve elektronik jakarlı olarak sıralayabiliriz. Kartlı ve verdolle çalışan tezgahlarda hazırlanan desenler, eskiz çalışmasının ardından kareli kağıtlara keçeli kalem ve guaj boya ile günlerce hatta aylarca çalışılarak hazırlanırdı. Yarı elektronik ve elektronik tezgahların 90’lı yıllarda üretime başlamasıyla, desenler bilgisayar ortamında hazırlanmaya başlandı.

 Yarı elektronik ve elektronik tezgahların 90’lı yıllarda üretime başlamasıyla, desenler bilgisayar ortamında hazırlanmaya başlandı.Bugün sadece halı tasarımı yapan programlar kullanılmakta ve halılar bir günde tasarlanıp, renklendirilip ebatlandırılarak üretimleri sağlanabilmektedir. Bu saydıklarım teknolojik alanda yaşanan değişmeler ile ilgili. Tüketici tercihlerinde ise; ilk yıllarda desenler tamamen el halılarından alınma klasik ve kilim motifleriyle desteklenen renklerden oluşmaktaydı. 90’lı yıllardan itibaren modern desenler, ardından az motifli sade desenler ve pastel renkler kullanılmaya başlandı. Bugün ise her türlü klasik, otantik, modern, romantik ve naturel desenlerle birlikte ev tekstili ile bütünlenen desen ve renkler kullanılmaktadır. Son yıllarda moda olan shaggy tarzı halılar yeni tasarımların ve kalitelerin oluşmasıyla gelişmeye devam edecektir.

   


 


Carpetrium-Desen tasarımı konusunda Türkiye’nin konumunu nasıl görüyorsunuz?


F Y:
Türkiye, desen ve halıcılık konusunda son dönemlerde önemli mesafeler kat etti. Ama, gelinen noktayı henüz yeterli bulmuyorum. Daha yapılması gereken çok şey var. Türkiye’de desen sektörünün tam olarak gelişememiş olmasının altında yatan unsur; Ar-ge’ye ve insana yatırım yapmadan başkalarının ürünlerini kopyalama mantığıdır. Bu durum dünya halıcılığında önder ülke olarak bizim dışarıdaki imajımızı da kötü etkilemektedir. Bu konuyla ilgili olarak her firma evinin önünü temizlemeli ve kendi desen ofislerini, Ar-gesini kurmalıdır. DOGRU DESENI VE RENGI, DOGRU KALITEDE YAPMAK ana felsefe olmalıdır.


Carpetrium-
İyi bir Desinatör hangi özellikleri taşımalı?

F Y: Çizgisi iyi olmalı…


Kareleme tekniklerini bilmeli…


Motif dağarcığı zengin olmalı…


Oranlama kurallarını bilmeli…


Ebatlandırma yapabilmeli…


Kaliteye göre desen tasarlayabilmeli…


Ufku geniş olmalı…


Yaratıcı olmalı…


Renklendirmede Işık, gölge ve efekt uygulamalarını bilmeli…


En önemlisi renklendirmeyi bilmeli, renkleri tanımalı…


Halıda kullanılan hammaddeleri öğrenmeli özellikle iplik konusunda….

 

Planlama, üretim, tezgah, konfeksiyon ve pazarlamada etkin rol almalı…


Başarı bir ekip işidir, ben değil biz olmalı….


Carpetrium-Bir tasarımcı ürünü tasarlarken işin ticari yönünü unutmadan yaratıcılığını muhafaza etmeyi nasıl becerebilir?


F Y: Bence bir ürün, hem ticari yön, hem de tasarım barındırabilir. Bu iki unsur birbirlerinden çok uzak değiller aslında.
Ticari başarı yakalamış bir çok ürüne, farklı sektörlerde baktığınızda, tasarımdan çok uzak olmadıklarını görürsünüz.
Eğer tüketicinizi iyi tanıyorsanız, tasarımınızı gerçekleştirerek ticari başarı yakalayabilirsiniz. Çünkü her ürünün bir alıcısı kesinlikle vardır, dolayısıyla ticari oluşunu ve tasarım içermesini birbirinden pek ayıramıyorum ben. Tasarım tek başına ticari başarıyı getirmez, ticari başarı da yalnızca tasarımla olmaz. Her ikisinin de doğru üründe, doğru fiyatta, doğru yerde ve doğru segmentte buluşması gerekir. Bu dört ana unsuru da birleştirebilirseniz eğer, her iki olgu da başarıyla paralel olarak ilerleyebilir.

 


Carpetrium-
Desen tasarımı da diğer sanat dalları gibi hayatın içinden öğeleri taşıdığı için tasarımcının da kendisini beslemesi gerekir. Bu bağlamda, siz kendinizi nasıl besliyorsunuz?


F Y:
Halı günümüzde dekoratif bir olgu ve ev dekorasyonunun önemli bir etkeni olarak görülmesinden daha fazla manalar içerir. Halı, tarih boyunca toplumların hayata bakışını hayattan edinimlerini hatta beklentilerinin yansıtıldığı bir tuval gibidir. 


Bu tuvalin en önemli özeliği ise evrenselliğidir. Halıya bakan kişi o halıda ki neşeyi, umudu, beklentiyi ve yaratıcılığı hemen anlar. Yani Halı ekspresyonizmin kendisidir. Bir sinema filminden tutunda, kitaplar, müzik, fuarlar, internet, çevremde kurduğum ilişkiler ağı… bütün bunlar beni besleyen unsurlardır.


Carpetrium-
Bu noktada geri dönüp birikimlerinizi paylaşmak adına bir eğitim kurumunda ders ya da konferans etkinliklerine katılmayı düşünüyor musunuz?


F Y:
Aslında bunları gerçekten çok istiyorum. Ama, şuan ki çalışma temposu ve sorumluluklarımdan dolayı bunu hiç yapamıyorum desem doğru olur. Çeşitli kurumlardan pek çok teklif geldi ama hiçbirine olumlu cevap veremedim. Ama, ilerleyen zamanda bunu yapacağım. Çünkü bilginin paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bende insanlarla bir şeyler paylaşmasını seviyorum.


 


Carpetrium-
Sizi sektörde pek çok insan ilgiyle izliyor. Uzun süredir bu sektörde olan ve sürekli olarak hayatını bir şeyler yaratarak geçiren bir insan olarak, asla durmak bilmeyen bir lokomotif gibisiniz. Bu enerjiyi ve çalışma azmini nereden buluyorsunuz?


F Y:
Öncelikle bu bir ekip işi oldugunu söylemek isterim. işimi çok severek yapıyorum. Bazen duygu ve düşüncelerimi halıya aktarmak beni fazlasıyla rahatlatıyor. Onun dışında, bu meslek de ben bir yerlere geldim demedim. Hep kendimi geliştirmeyi, bir adım daha ileri gitmeyi düşündüm. Hayata karşı hep pozitif olmaya çalışıyorum. Bu durum, beni daha üretken yapıyor. Ürettikçe ortaya güzel sonuçlar çıkıyor. Bu da beni mutlu ediyor. Mutlu olunca da daha verimli çalışıyorum

 


Carpetrium-Okuyucularımıza biraz 2008-2009 halı trendlerinden bahsedebilir misiniz?

F Y: 2008 2009 halı trendlerine baktığımızda, ev tekstilinden oldukça fazla etkileneceğini söyleyebilirim. Halıda Klasik halılara dönüş olmakla birlikte modern tasarımlara bu yılda ilginin devam edeceğini düşünüyorum. shaggy halılara olan ilginin de artacağını söyleyebilirim. Renk gruplarında ise bej, krem, açık kahve, venge ve siyah renklerin hakim renkler olacağını düşünüyorum…


Carpetrium-Desen tasarımcılığına başlamayı düşünen gençlere neler önerirsiniz?


F Y:
Eğer, bu meslek de kalıcı olmak istiyorlarsa tasarım eğitimi almış olmaları çok önemli, eğer bu yönleri eksikse tamamlamaları gerekiyor. Dünya da yaşanan gelişmeleri iyi takip etmeleri gerekiyor.Şimdi, internet aracılığıyla gelişmeleri takip etmek daha kolay. Uluslar arası yarışmaları takip edebilir, onlara katılabilirler. Önce bilgi birikimlerini tamamlamaları gerekir.Kendilerini bilgi konusunda hazır hissettiklerinde de, tasarım olarak tarzlarına karar vermeleri gerekir. Bence en önemlisi bu, bir fark yaratabilmek, bu farkı ortaya ürün olarak koyabilmek ve açıklayabilmek. Önce para kazanmayı değil, işi iyi yapmayı düşünmeliler. Eğer, iyi tasarımlar yaparlarsa zaten para kazanırlar.


Carpetrium-
Carpetrium ile ilgili düşüncelerinizi de bizimle paylaşır mısınız?


F Y:
Carpetrium’un halı sektöründe bir boşluğu doldurduğunu söyleyebilirim. Halı sektörünün böyle bir şeye ihtiyacı vardı. Biliyorsunuz sektörle ilgili pek çok bilgi var ama bu bilgiler çok dağınık ve farklı yerlerde. Doğru bilgilerin paylaşılmadığını düşünüyorum. Bir bilgi kirliliği var diyebiliriz. Carpetrium sektörün ihtiyaç duyduğu bilgileri bulabileceği çok iyi düzenlenmiş bir halı portalı olarak görüyorum…


Carpetrium- Fatih Bey bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz.

Güncellenme: 07/02/2008   
9106  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
Halı İhracatının 6 Aylık Perfo ...
Halı Sektöründe 2015 Ocak-Haziran İhracat rakamları baz alındığında ...
Temmuz Ayı İhracat Rakamları A ...
Temmuz ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. ...
Dolarda Yükseliş Devam Edecek ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Bayramınız Kutlu Olsun.. ...
İş Ortaklarımızın ve Takipçi Dostlarımızın Bayramlarını Kutlar, Sağlık ...
Confetti'den Cami Halıları ...
CONFETTI’DEN CAMİ HALILARI İÇİN YENİ MARKA: ÇELEBİZADE. Türkiye’nin banyo ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Mustafa Yücel “Flora Hal ...
Flora Halı olarak ‘2 yıl gül kokusu garantili ...
Kühnel “Sektör Profesyon ...
Hannover Messe İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel 2. ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
Dinarsu Halı 2014
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim