Domotex Turkey Halı Fuarı Başladı
 
 
Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve Gaziantep Halıcılar Odası işbirliği ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık organizasyonunda gerçekleştirilen fuarın açılışını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil çiçek’in yaptı.


Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin Kaplan, DOMOTEX Turkey Halı Fuarı'nda yerin az olması nedeniyle katılmak isteyen bazı firmalara yer veremediklerini, bu yüzden acilen yeni bir hole ihtiyaçlarının olduğunu bildirdi.

 

Kaplan,  Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM) açılışı yapılan DOMOTEX Turkey Halı Fuarı'nda yaptığı konuşmada, 180'in üzerinde halı firması bulunan Gaziantep'te yüksek teknolojiye sahip bin 400 halı makinesi bulunduğunu ve bunlarda yıllık 350 milyon metrekare makine halısı üretildiğine dikkati çekerek, halı sektörü için bir hayalin daha gerçekleştiğini vurguladı.

 

Üretimi ve kalitesiyle dünya halı sektörünün lideri konumuna gelen Gaziantep'in, uluslararası arenadaki kendi markasını taşıyan bir fuar organizasyonu gerçekleştirmesinin önemine işaret eden Kaplan, fuarın başarılı geçeceğine inandığını bildirdi.

 

Gaziantep'te halı fuarcılığının 8 yıl önce çok zor şartlar altında başladığını anlatan Kaplan, "Her geçen gün fuarın itibarı ve ciddiyeti artıyor. Yerin az olmasından dolayı katılmak isteyen bazı firmalarımıza yer veremedik. Acilen yeni bir hole daha ihtiyacımız var. Bu durum gelecek yıllarda da çözülmezse istemeyerek de olsa geniş olan daha başka bir yerde fuar yapmak zorunda kalacağız" diye konuştu.

 

- "Evin merkezi olacağız"

GTO Başkanı Eyüp Bartık ise tekstilde önemli yere gelen Gaziantep'in aynı başarıyı halıcılıkta da gösterdiğini ve Gaziantepli halıcıların makine halısında marka olduklarını belirtti.

 

Halıcıların inanılmaz bir başarı hikayesi yazarak Gaziantep'i halıcılığın başkenti haline getirdiğini ifade eden Bartık, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapan halıcıların emeklerinin karşılığını almaya başladığını dile getirdi.

 

Gaziantep olarak "Evin merkezi" olmak istediklerini anlatan Bartık, "Geçtiğimiz günlerde mobilya fuarını açtık, tekstil ve halı konusunda yaptıklarımız ortada. Yani evle ilgili hemen her alanda varız. İnşallah sanayicilerimizin girişimleriyle evin merkezi olacağız" ifadesini kullandı.

 

 

-50 bin kişilik istihdam

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da 2002 yılında Gaziantep ihracatının 666 milyon dolar olduğuna işaret ederek, 2014 yılında ise bu rakamın 6.6 milyar dolar seviyelerine ulaştığını bildirdi.

 

Bu rakamlar ışığında Gaziantep'in Türkiye 'nin büyüme hızından daha yukarıları yakaladığını anlatan Yerlikaya, halıcılık sektöründe kentin 50 bin kişiye istihdam kapısı olduğuna işaret etti.

 

Gaziantep'in halı ihracatı için dünyanın hemen yer yerine el uzattığını aktaran Yerlikaya, Gaziantep'teki girişimcilik ruhu sayesinde Güneydoğu'da "fuar sadece İstanbul 'da yapılır" algısının kırıldığını ve kentin sadece halı da değil hemen her alanda fuarcılıkta da marka olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

 

- "Halının makinesini de biz üretelim"

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hiç bir şeyin akşamdan sabaha kolay gelişmediğini belirterek, Gaziantep'teki büyümenin de uzun yıllardır çok çalışmaya bağlı olduğunu söyledi.

 

Üretim konusunda Gaziantep'te tevazu sahibi olmadıklarını, aksine iddialı olduklarını ifade eden Şahin, Türkiye'nin hedeflerine katkı sağlamak ve Gaziantep'i daha rekabetçi hale getirmek için Gaziantep'te halı üretmenin yanı sıra halı makinesini de üretir hale gelmeleri gerektiğini, bu noktada da sanayicilerden destek beklediklerini bildirdi.

 

Protokol mensupları açılış konuşmalarının ardından fuarın açılışını gerçekleştirip bazı firmaların stantlarını gezip faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

 

- Fuar hakkında

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) başta olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAİB) ve Gaziantep Halıcılar Odası'nın (GHO) desteklediği fuar, 28 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

 

Almanya, Çin, İran, Bangladeş, Özbekistan ve Ürdün gibi ülkelerden de katılımcı firmaların yer aldığı fuarda 33'ü yabancı 198 firmanın standı bulunuyor. Fuarda, 22 bin 275 metrekarelik alanda makine halıları ve yan sanayi ürünleri sergileniyor.

Güncellenme: 25/05/2015  
 
11233 Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
››
 
Yorum ekle     |
Toplam 0 yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim