2023'e Strateji yapmak çok güzel…
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile oluyor. Bu kez de ihracatın 2023 yılı hedefi ile ilgili olarak, ihracatçıların önerilerinin dikkate alınmasıyla bir "Strateji " yayınlanması dikkatimizi o yöne çekti. Bu stratejinin makro ölçekli olması, kuşkusuz bir biçimde kaçınılmaz bir olgu. Ancak yine kaçınılmaz olarak içerisinde mikro ( ihracatçı firmalarımıza) atıfların bulunduğu da bir gerçek. Biz de yayınlanan stratejiye bu pencereden bakmaya çalışacağız.


Savaşı stratejistler yönetir amma sahada askerler savaşır. Her iki tarafın da güçlü olması gerekir ki cepheden iyi haberler alabilelim. Az sayıda askeri olup, akıllı stratejilerle hareket ettirilen orduların başarıları, tarih sayfalarındaki övgü dolu yerlerini hep almışlardır. Benzetmemizden hareketle, küresel ekonomi tarihine bakacak olursak kaynakları kıt olan bazı ülkelerin, akıllıca tasarlanmış makro ve mikro stratejilerle hareket ederek bugün çok ileri seviyede refah düzeyine eriştiklerini görebiliriz. İsviçre gibi dağlık ve denize erişimi olmayan bir ülkenin yaptıkları ortada, keza Japonya gibi doğal kaynakları kıt olan bir ülkenin vardığı nokta çok açık. Örneklerimizi çoğaltabiliriz amma gerek yok malumun ilanı ile yer harcamayalım.

Önce 2023 İhracat Stratejisi Koordinasyon Kurulu yapısı hakkında söz söylemek gerekir diye düşünüyorum. Bu kurulda TOBB ve TİM kullanıcıyı yani bu yayınlanan stratejiyi gerçekleştirmek için alınacak tedbirlerden fayda sağlayacak ve hedefi gerçekleştirecek kesimi temsil ediyor. Bu nedenle kurulda bürokrasi etkisinin ağırlıkta olmamasında fayda olduğunu ve anılan kuruluşların ağırlıklarının daha az olmaması veya en azından bürokrasi kadar olması gerektiğini düşünüyoruz.


Stratejide yüksek verimli ve nitelikli insan sermayesinin artırılacağı belirtiliyor da nasıl yapılacak merak etmemek mümkün değil. Şu anda mevcut olan ve Dış Ticaret eğitimi veren okullarımızdan mezun olanların, bu konuda piyasanın işine ne kadar yaradığını hem kendi mezunları ve hem de bu mezunları işe alanlar biliyor. Bu iş okul açmakla ve sadece eğitim programı desteklemekle olmuyor. Olmadığını da hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. Burada en büyük görev biz ihracatçılara düşüyor. İhracat yapabilen her işletme, karınca kararınca bu gençlerimizi, başka bir deyişle ihtiyacımızı karşılayacak olan insan kaynağımızı yetiştirmek için onları okulda bulundukları sürelerde işe alıp sahada, gerçek iş ortamında yetişmelerine katkıda bulunmalıdırlar. TOBB olsun ve özellikle TİM devlete bakmadan kendi üyelerinin neler yapması gerektiğini incelemelidir. Kendi içlerinde organizasyonlar kurarak insan kaynağının gerçek iş hayatında yetiştirilmesi konusunda,( yine vurguluyorum " devlete bakmadan " ) neler yapılmalı karar verip uygulanması yönünde çalışmalıdır.

İhracatçıların Kamu-Özel Sektör-STK'lar-Üniversite ile ilişkilerinin geliştirilmesi iyi niyetli bir yaklaşım. Bu yaklaşımı sergilemeyen bir hükümet hatırlamıyorum, yanılıyorsam birileri beni uyarsın. Niyet iyi de eylem olmayınca konuşmak, yazmak, strateji oluşturmak ne kadar fayda sağlar bilemiyoruz. Bu güzel ve gerçekten sonuca götürecek düşüncenin fikrine birilerinin sahip çıkması ve nasıl uygulamaya dönüştürüleceğinin eylem planını yapması şarttır.

Öte yandan verilen eğitim ve danışmanlık desteklerinin sayısının arttırılması vurgulanıyor ki buda olumlu bir bakış ve yaklaşım. Ancak gözlemleyip endişe duyduğumuz bir konu da eğitim ve danışmanlık verenlerin niteliklerinin nasıl belirleneceği ve kontrol edilebileceği konusudur. Bu konu maalesef ucu çok fazla açık olan bir konu ve piyasadaki ihtiyaçtan dolayı çok yüksek niteliklere sahip kişiler ve kuruluşların yanı sıra, kerameti kendinden menkul olanların da ortalıkta dolaşıp iş yapması bu işi düzgün yapanları rahatsız ediyor. Ayrıca bu niteliksiz kişilerden hizmet alanları da manen ve maddeten zarara uğratıyor. Akreditasyon veya benzeri uygulamalarla bunlara da çözüm getirmek, stratejinin bizi hedefe götürmesinde katkı sağlayacaktır.

Güncellenme: 25/06/2012   
7857  Kez Okundu   
Yazarın diğer yazıları
 
Fuar ölmedi, sağ olasın internet...
2023'e Strateji yapmak çok güzel…
Devlet desteği ne kadar işe yarıyor?
Yabancılarla işbirliği faydalı mı?
İhracat Sohbetleri

 

 
Yorum ekle      | 
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim