GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN “Halıcılarımız Çok Cesur”
 
 
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına aday. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan Almanya’daki Domotex fuarını Gaziantep’te yapmayı planlıyor ve bunda da kararlı.


“Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı olarak sektör için ilk olarak hangi projeyi hayata geçirdiniz?”

“SEKTÖRÜN ENVANTERİNİ ÇIKARDIK”

-“Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği 2009’un son ayında kuruldu ve resmi gazetede yayınlandı. 2010’un 4.ncü ayında seçimler yapıldı. Arkadaşlarımız bizi göreve layık gördü. Toplantılarda sektörümüz için neler yapılması gerektiğini görüştük. Zaten sektörün içinde olduğumuz için eksikliklerini biliyorduk. İlk olarak sektörün bir envanterini çıkaralım dedik. Bunun için bilimsel bir çalışma yaptırmaya karar verdik. Gaziantep Üniversitesi, Zirve Üniversitesi ve Kalkınma Ajansı’yla ortaklaşa bir envanter çalışması başlattık. Sektörde ne kadar makina var, kaç firma var, ne kadar istihdam yaratılıyor, ihracat, sıkıntılar, sektörün nelere ihtiyaç duyduğunu tespit edici envanter çalışması tamamlandı. Bu envanter çalışması gerçekten sektörün gelişimine yol gösterici olacak. Biz sektörde bir büyüme olduğunu görüyorduk ancak bu envanter çalışmasıyla bunu bilimsel manada ölçebilme imkanımız da oldu.    Gaziantep’te 2011 yılında 1 milyar doların üzerinde halı ihracatı gerçekleştirdik. 2012 yılının ilk beş ayında dünyanın 97 ülkesine halı ihracatı yaptık. Türkiye'de genel halı ihracatının yüzde 74,6'sını ve makine halısı ihracatının yüzde 84'ünü bizim birliklerimiz yapıyor. Bu yıl yeni siparişlerle tezgah sayısı bin 100'ü bulacak. Dünyada makine halısının yüzde 40'ını Gaziantep'te üretiyoruz. Bu yılki yatırımlarla sektörde doğrudan çalışan 17-18 bin kişi olacak. Yan sanayide çalışanlarla birlikte 2012 sonunda 35-36 bin kişi istihdam edilmiş olacak. ”

“Envanter çalışmanızın ardından Uluslararası İstanbul’da yapılan Halı ve Zemin Fuarı’nı Gaziantep’e getirdiniz? Nasıl oldu?”

İKİNCİ HALI FUARI

-“Evet, sektörümüzün gelişimini yeni pazarlara açılarak daha da artırmak için fuarlara büyük önem verdik. Yıllardan beri Almanya’ya zaten gitmekdeydik. Antep’teki fuarlara ağırlık vermeye başladık. Eylül’de yapacağımız fuar heryıl önemini artırarak devam ediyor. 11 yıldan beri İstanbul’da yapılan fuar vardı, Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı. Onlar ‘fuarı Antep’te yapmak istiyoruz, bize destek olur musunuz?’ dediler, ‘buyurun, hayhay’ dedik. Destek verdik ve fuar yapıldı. Başarılı da geçti.” 

“Sektörün sıkıntılarından bahseder misiniz?”

İŞ GARANTİLİ KURS

-“Bu sene kalifiye eleman sıkıntısı çekmeye başladık. Desenci sıkıntısını çözmek için İş Kur’la iş garantili desen tasarım kursları açtık. Önce halıcılar odasında bir kurs açtık. Sonra ihracatçı birliklerinde bir kurs açtık. Halıcılar odasındaki kursumuz bitti, kursiyerlerin hepsini işe yerleştirdik. Şu anda ihracatçı birliklerimizde desen tasarım kursumuz devam ediyor, bitmek üzere. Ardından yine halıcılar odasında kurs açacağız, yani devamlı, en az yılda 4 tane desen tasarım kursumuz olacak. “

“Makina halısı önümüzdeki yıldan itibaren okullarda ders olarak okutulacak, bu süreci biraz anlatır mısınız?”

“HERKES ‘ÇOCUĞUM OKUSUN’ DİYOR” 

“Dokumacı ihtiyacımız vardı. Ne yapalım dedik, sektörün bu kadar büyümesi karşısında alttan yeteri kadar eleman gelmiyor. Bunu meslek lisesine indirgememiz lazım diye düşündük ve bunun için bir çalışma başlattık. Herkes benim çocuğum okusun diyor. Okusunda, herkes üniversiteye gidip yüksek puan tutturamıyor. O yüzden bizde dedikki, hem meslek lisesinde okusun, hem de dokumacılığı, halıcılığı öğrensin. Milli eğitime gittim, ‘makina halısı ile ilgili müfredatımız yok’ dediler. Bizde üniversite ile görüştük, böyle bir müfredat yazabileceklerini söylediler. Ön taslak programı çıkardık, sayın valimizle, milli eğitim müdürümüze götürdük, onlar Ankara’ya gönderdiler. Ankara’da incelediler, ‘siz bunun içeriğini doldurursanız, biz bu müfredata onay veririz, bu yıl yetişmez ama önümüzdeki yıl meslek liselerinde halıcılık dersi olarak okuturuz’ dediler. Yani  hızla büyüyen sektörümüzün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için meslek liselerinde ''makine halıcılığı'' programının açılmasına ilişkin müfredat çalışmamız, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edildi. Müfredat Gaziantep Üniversitesi akademisyenleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve sektör temsilcilerinin ortak çalışmasıyla hazırlanıyor. Müfredat programının hazırlanması eylül ayına kadar bitirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün onayına sunulacak. Önümüzdeki yıl meslek liselerinde makine halıcılığı dersi olarak öğretilecek. Bu uygulama, Türkiye'de makine halıcılığı sektöründe ilk olacak. Hazırladığımız müfredat hem meslek liselerini hem 2 yıllık meslek yüksekokullarını hem de kısa dönem kursları kapsayacak.''

 

“Ekonomi Bakanlığı’nın Kümelenme Projesi’nde Gaziantep de pilot illerden biri. Halı sektörü de bu projede yer alacak sanırım.”

“EYLEME GEÇECEĞİZ”

“Ekonomi Bakanlığı’nın Kümelenme Projesi vardı. Ekonomi Bakanlığı 5 ilde 5 pilot bölge seçti. Küçük ölçekli firmaların ihracatının geliştirilmesi için en az 10 firma biraraya gelecek, topluca ihracat stratejisi izleyecekler. Bunların içinde yurtdışı alım heyetleri olacak, yurtdışına gideceğiz, alım heyeti getireceğiz, fuarlara katılacağız. Sektörün eksik yönlerini belirlemek için halı sektöründe 3 grup halinde 48 tane firma oluşturduk, bunlar için de üniversitede yine bir ihtiyaç analiz raporu yazdırıyoruz. Neye ihtiyaçları olduğu tesbit edilecek, bir yol haritası çizilecek. Bunlar bittikten sonra uygulamaya, eyleme geçeceğiz.”

“Sektör için başka projeleriniz var mı?”

“HALI LABORATUVARI KURACAĞIZ”

“Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu’nda bir halı laboratuvarı kuracağız. İstanbul’da bir tane var, ama yetersiz. Halıda önemli bir rapor, bir test için Belçika’dan geliyorlardı. Kısa zamanda onu da buraya kuracağız.”

“Halı üretimi yapan firmalara iplik teşviği verilecek. Bu konuda da gayretleriniz olduğunu biliyoruz.”

‘İPLİĞE TEŞVİK BELGESİ’

“Şimdiye kadar halıda devlet teşvik ediyordu. Ama iplikte teşviğimiz yoktu. Yıllardan beri bunu bakanlara, ilgililere hep dile getiriyordum, ama bir türlü çözememiştim. En son 23 Nisan’da Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’la Mersin-Mısır arasındaki ro-ro gemisi anlaşma töreni vardı. Konuyu dile getirdim, ‘haklısın’ dedi ve müsteşarı görevlendirdi. 4-5 gün sonra İstanbul’da bir toplantı vardı, Sayın Bakan yeni teşvik sistemini anlattı, ‘sorular...’ dedi, ben söz alınca sayın bakan, ‘Ankara’ya gel..’ dedi. Ankara’ya gittik, olumlu baktılar, yardımcı oldular. Sadece halı üretimi olan firmanın iplik ihtiyacı kadar teşvik belgesi verilebilecek. Bu da halıcılarımız için büyük bir avantaj sağlamış olacak.”

“Suriye’deki olaylar halıcılarımızı nasıl etkiledi, etkiliyor?”

“ULAŞIMDA SORUN YOK”

“Adama, ‘Kıtlık kaç gün?’ diye sormuşlar.

 ‘40 gün...’ demiş. ‘Kırk günden sonra biter mi?’ demişler, ‘alışırsın’ demiş. Alıştık. Zaten Suriye’den tırlarımız gidiyor, tehlikeli iş de olsa, Suriye’den gidiyor, Mısır’dan ro-ro’dan gidiyor, konteynırdan da gönderiyoruz, ulaşımda öyle çok önemli bir sorunumuz yok.”

“Duvardan duvara halıda hedefimize ulaşabildik mi?”

“ZAMAN İSTİYOR”

“Şehrimizde 2 yıldan beri duvardan duvara halıcılık başladı. Çok fazla yol katedemedik. Çünkü diğer oturmuş ülkeler var, zaman istiyor.” 

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Yılmaz’ın geçtiğimiz günlerde Ortadoğu Fuarı ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?”  

“Halıda daha önce İstanbul ihracatçı birliği vardı, sonra bizim birlik kuruldu, iki birlik oldu. Çok uyumlu bir çalışma içerisindeyiz, hiçbir sorunumuz, sıkıntımız yok. Zaten sektör kurulu toplantısı yaptığımız zaman bütün üyelerin çoğunluğu bizde. Bir sektör kurulu başkanlığı var, genel sektör kurulu, birde TİM sektör kurulu var. Biz hakkımızdan fedakarlık ettik, sektör kurulunda bizim birlik oldu, TİM temsilciliğini biz kendilerine verdik. Önemli olan sektöre katkı sunulması dedik. Çok iyi bir çalışmamız var. Yıllardan beri kendileri İstanbul’da fuar daha iyi olur, İstanbul daha gelişmiş derler. Herkesin kendine göre bir hesabı var, her ne kadar ‘iyi olsak da, sorunsuz çalışsak da bizim de bir amacımız, bir sorumluluğumuz var. Almanya’daki Domotex fuarını Antep’te yapmayı planlıyorum. Almanya’daki fuarın her geçen gün önemi düşüyor. 3-5 yıla kadar Domotex fuarı diye birşey kalmaz hepsi Antep’e gelir. Halı sektöründe Almanya’nın bir önemi kalmamış. Almanya’da uçağın kapısına narkotik köpeği koymuşlar. Hamile bir kadın bayılmış Medeniyet işte! İnsanlık dışı bir olay..”

“Ortadoğu Fuar’ına ilgi nasıl?”

“FUARA İLGİ FAZLA”
“Büyümekte olan sektör biziz. Yeni firmalar yeni ürünlerle büyüyoruz. Eylül ayında yapacağımız fuarda 28 bin metrekare yerimiz satılmış. Fuar alanında 12 bin metrekare satılacak yerimiz var, 16 bin metrekarede çadırdan satmışız. Çok ilgi var. Sektör burada, dünyada halı merkezi burası. İstanbul birliği İstanbul’da yapmak istiyordu, bizimde amacımız burasıydı. Domotex Middle East Fuarı'nı  İstanbul’a aldılar. Domotex’den de yetkililer geldi bizden destek istediler. Sektörü destekleriz, ama firmaların önüne geçipte gidip İstanbul’a gidin demem dedim.”

“Halıcılarımızın şu konularda çok iyi ve şu konularda zayıf dediğiniz yönleri neler diye sorsak?”

“HALICILARIMIZ ÇOK CESUR”

“Halıcılarımız çok cesurlar, mangal gibi yürekleri var. Müşteri ile sıcak diyalogları ve ilişkileri var. Misafirperverlikleri çok fazla, yeni ürün geliştirmelerde çok iyiler. Yatırımda, yeni teknolojilerde çok cesaretliler. Zayıf yönleri ise alttan yetişip geldiğimiz için profesyonel bir pazarlamacı değiliz. Müşteri odaklı çalıştığımız için müşterinin her dediğine tamam demeye çalışıyoruz. Her şartını yerine getirmeye çalıştığın zaman büyük sıkıntılara giriyoruz. Müşteri taviz üstüne taviz istiyor. En  büyük sıkıntımız müşteriye açık hesap, borca mal satmak. Onuda tam profesyonelce yapamadığımız için müşterinin sözüne güveniyorsunuz. Sözle çalıştığın için en büyük sıkıntı en zayıf noktası orası.”

“Sektörde hammadde sıkıntısı var mı?”

“Hammadde fiyatları istikrarsız, bundan 2 ay önce 1700 dolardı daha önce 1500 dolardı, şu anda 1400 dolara geriledi, çok inişli çıkışlı, o zamanda müşteri fiyatların yükseldiğini duymuyor ama fiyatlar düştüğünde anında haberi oluyor her ne hikmetse.”  

“2012 yılı ihracat hedefini yakalabilecek misiniz?”

HEDEFİMİZİN İKİ KATI BÜYÜDÜK

“2012’in başına geldiğimizde sektör olarak bir hedef koyduk. Bu sene İhracat rakamlarımızda 1.5 milyar dolar ihracat, yüzde 15 büyüme hedefledik. Yılın ilk 5 aylık verilerine baktığımızda ihracatta yüzde 25 artış, beklerken ihracat artışımız yüzde 45 oldu. Büyüme artışımız ise yüzde 25. Bizim amaçladığımız, hedeflediğimizin iki katına yakın büyüme var.”

 

KAYNAK: GAZİANTEP GÜNEŞ GAZETESİ

Güncellenme: 25/06/2012   
7803  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim