Halı Sektöründe Yeni Bir Yıldız Doğuyor
 
 
Halı sektöründe 25 yıllık bir tecrübeye sahip olan Kartal Halı, yurtdışında 40 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat başarısını, şimdi yeni markası Sanat Halı ile iç pazarda da yakalamak hedefinde


Yaklaşık 1,5 yıl süren iç pazar marka yaratma çalışmasını ‘Sanat Halı’ markası üzerinde kararlaştıran Kartal Halı, farklı çizgi ve kendine özgü desenleriyle Sanat Halı olarak iç pazar yapılanmasını tamamlamak üzere.

 

Sektöre yeni bir soluk getireceğine inandığımız Sanat Halı Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Kaplan ile yeni markaları Sanat Halı ile ilgili bir Ortadoğu Business okuyucuları için söyleşi gerçekleştirdik.

 
Bize kendinizi ve Sanat Halı’yı anlatır mısınız?

 

Bizi halı sektörü Kartal halı olarak tanıdı. Kartal Halı olarak, halıcılık ile olan tanışıklığımız 1985 yılına dayanmaktadır. O günden bugüne halı sektörünün içerisindeyiz. Şuan Kartal halı olarak yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapmaktayız. Son beş yıldan bu yana da Türkiye’nin halı ihracat şampiyonları arasında yer alıyoruz. Bugün Türk halı sektörünün ürün sattığı bazı ülkelere ilk giden firmalardan biriyiz. Bazı ülkelerin bizden sonra keşfedildiğini söyleyebiliriz. 2010 yılına kadar iç piyasaya sınırlı miktarda ürün veriyorduk. Ama yurtiçi bütün fuarları takip ediyorduk. Yurt içi fuarlarda ürünlerimize ilgi her zaman büyük oldu. Zaman içerisinde bu ilgi öylesine arttı ki artık iç piyasada da olmamız gerektiğini düşündük. Türkiye yaklaşık 70 milyon nüfusuyla oldukça büyük bir pazar. Ancak, biz firma olarak altyapımızı kurmadan iç piyasaya ürün vermek istemiyorduk. 2009 yılından beri iç piyasa ile ilgili araştırma ve altyapı çalışmalarımız devam ediyordu. Hem gelen talepleri karşılamak hem de Türkiye gibi büyük bir pazarı değerlendirmek adına 2009 yılı sonu itibariyle içi piyasa ile ilgili çalışmalarımıza hız verdik. Sanat Halı olarak yeni bir marka ile iç piyasadaki yapılanmamızı şekillendirme kararı aldık.


   


Sanat Halı markasının nasıl doğduğundan bahseder misiniz? Neden ‘Sanat’ ismini tercih ettiniz?

 

Sanat Halı, ismini tercih etmemizin nedeni; bildiğiniz gibi halı üretmek gerçekten bir sanat işi. Türklerin geleneksel sanatı olan halı, sanat tarihimizde haklı olarak seçkin bir yere sahiptir. Türk halı sanatı, tarihimizin akışı içinde biçimlenmiştir. Bir halının öyküsüne kısaca bakacak olursak, halı desenin önce büyük bir emek ve özveri ile çizilmesi gerekiyor. O deseni çizen kişi, bu halı hangi ülkeye gidecek, nasıl bir ortama serilecek, bu halıyı kim kullanacak, bunları hayal ederek deseni çizmesi gerekiyor. Ardından renklendirme işlemi yapılıyor. Öyle bir renklendirme yapmalısınız ki bir tablo gibi güzel ve göz alıcı olması lazım. O halıya bakan veya o halıyı evine seren kişide bir bütünlük, bir duygusallık oluşturması gerekiyor. Sonra renklendirilen halının, özenle ve hatasız bir şekilde dokunması gerekiyor. En sonunda, aynı hassasiyet ile onu paketleyerek kullanıcısına ulaştırmanız gerekiyor. Bütün bu süreçler gerçekten büyük özen isteyen, hassas süreçlerdir. İşte bu nedenle biz de yaptığımız işi daha iyi anlatabilecek “Sanat” kelimesini yeni markamızın ismi olarak tercih ettik.

 

Sanat halının markalaşma yolundaki çalışmalarını anlatabilir misiniz?

 

Öncelikle yaptığımız işi daha iyi anlatabilmesi ve ilgi çekici olması açısında bir isim arama süreci içerisine girdik. Bu süreç yaklaşık altı ay sürdü. Yüzlerce isim geldi önümüze. Bazılarını biz beğenmedik, bazılarında tescil sorunu vardı. Sonunda, Sanat isminde karar kıldık.   Bu süreçten sonra logo ve kurumsal kimlik çalışması yapıldı. Ardından bayileşme çalışmaları ve ulusal reklâm çalışma süreci içerisine girildi. Yapılanma çalışmamızın sonuna geldik. 2010 yılı sonuna kadar yapılanmamızı bitireceğiz inşallah. Hedefimiz, 3 yıl içinde Türkiye’de en çok bilinen ilk 3 firma arasına girmek istiyoruz. Şuan ki mevcut üretim kapasitemiz 10 milyon metre kare.. Bunun yıllık 1,5 – 2 milyon metre karesini Sanat halı olarak iç piyasaya ulaştırmayı hedefliyoruz.

 

İç pazarda Sanat Halı ön planda olacak. İhracatta Kartal Halı marka olarak kalacak öyle değil mi?

 

Çok doğru. Sanat Halı bizim iç pazar markamız olacak. Kartal halı bizim 25 yıllık yurtdışı markamız. Onu geride plana atmamız mümkün değil. Kaldı ki, Kartal Halı ürün sattığımız ülkelerde zaten bir marka. Dünya da halıcılık ile uğraşan herkes bizi Kartal Halı olarak bilir. Yurtdışı pazarlarda Kartal Halı ön planda olacak. Biz, Sanat Halı’yı iç piyasa da kullanacağız. Kartal Halı ise bizim geçmişten geleceğe devam edecek olan markamızdır. Kartal Halı markası ile yurt dışında satışlarımız devam edecektir.         


 

Peki iç piyasaya yönelmenizin nedenleri nelerdir?

 

Bunun birden fazla nedeni var. Kur riski, gümrük sıkıntıları bunlardan bazıları. Bizim için en büyük sıkıntılardan bir tanesi kur riskidir. Birde gümrüklerde yaşadığımız sıkıntılar var. Sektör olarak kendi içimizde bir rekabet var. Satışlarda bazı sıkıntılarımız var. Sıkıntılarımızın saymakla bitmeyeceğini söyleyebilirim. Ayrıca, Türkiye yaklaşık 70 milyon nüfusuyla oldukça büyük bir pazar. Biz de güzel ürünler yapıyoruz ve bu ürünler halkımız tarafından beğeni görüyor. Bu durumda bizi iç piyasaya girmek için teşvik etti. Sonunda böyle bir karar aldık.

 

Sanat Halı’nın hedeflerinden bahseder misiniz?

 

Sanat Halı olarak, önümüze büyük hedefler koyduk. Hedeflerimiz arasında öncelikle, 2010 yılsonuna kadar Türkiye genelinde yapılanmamızı tamamlamayı planlıyoruz. Amacımız, her müşterimize ürünlerimizi ulaştırabilecek şekilde bir altyapı kurabilmek. Diğer taraftan, farklı çizgide ürün grupları ile tüketicinin karşısına çıkacağız. Şuan piyasada birbirine benzeyen pek çok ürünü farklı markalar adı altında görmek mümkündür. Biz, benzer ürünleri farklı bir marka adı altında sunmak istemiyoruz. O nedenle farklı çizgide ürün grupları ile sektöre farklı bir soluk getirmek istiyoruz. Temel amacımız, Sanat Halı’yı ilklerle anılan bir firma yapmak. Bir diğer hedefimiz; ilk üç yıl içerisinde Sanat Halı olarak ile iç piyasada en çok ürün satan ve en çok bilinen ilk 5 markadan biri olmaktır. Bunun yanında kalite ve fiyat politikamızla da kendimizi rakiplerimizden farklı bir yerde konumlandıracağız. Bu arada, yeni yatırımlarımız sürüyor. Bu yıl 5 yeni makine aldık. Rakamsal olarak bize 4 milyon Euro’ya mal oldu. Bundan sonrada yatırımlarımız devam edecek. Gaziantep halı üretiminde bir merkez haline geliyor. Daha da olumlu şeylerin yaşanacağını düşünüyorum.


       


Sanat Halı iç pazarda nasıl bir yapılanma içerisinde olacak?

 

Tabii pek çok firma gibi bizim de önceliğimiz İ stanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir ve diğer büyük iller olacak. Bununla beraber, önümüzdeki günlerde bütün Türkiye genelinde yapılanmamızı tamamlamış olacağız. Bazı bölgelerde yapılanmamızı tamamladık. Bazı bölgelerdeki yapılanlarımız devam etmektedir. Bu bölgeleri de en kısa zaman içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Biz altyapımızı sağlam kurmak istiyoruz. Bu nedenle birlikte çalışacağımız kişi ve kurumları da büyük bir titizlikle seçmeye çalışıyoruz. Kadromuzu ve bayilerimizi seçerken, halıya gönül vermiş, bizimle aynı heyecanı duyan, halı işini sadece para kazanmak için değil sevdiği içinde yapan, müşterilerimizi bizim kadar önemseyebilecek kişi ve kurumları tercih etmeye çalışıyoruz.

 

Sektörde geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Geriye dönüp baktığımızda geldiğimiz noktadan son derece memnunuz.  Belirlenen yol haritası çerçevesinde emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Bizleri telefonla arayıp, bulunduğum yerde bayiiniz var mı ya da yeni bayilik almak istiyorum diyenler çok oluyor. Tabii, bunlar keyif verici bir olaylar. İşin en keyifli ve bizleri motive edici yanı bu olsa gerek. Biz de bu ilgiye layık olmaya, gelen talepleri en iyi şekilde cevaplamaya çalışıyoruz. Elbette iç piyasada yapılanmak zaman ve emek gerektiren bir iş. Şuan itibariyle geldiğimiz noktadan memnunuz. Tüketiciler bazı bölgelerde ürünlerimizi bulamayabilirler, hiç merak etmesinler en kısa zamanda ürünlerimizi her yere ulaştıracağız

 

Bizlere yeni koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?

 

İç piyasada, akrilik, polyster shaggy ve chinelle gibi farklı ürün gamlarıyla birden fazla koleksiyonla yer alacağız. Özellikle polyster shaggy ve chinelle ürün gruplarımızın büyük beğeni topladığını söyleyebiliriz.

 

  Gaziantep Halı fuarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Fuarlar sektörlerin gelişmesi açısından büyük önem taşıyorlar. Halıyı biz üretiyoruz, fuarı başkaları yapıyor. Gaziantep gibi dünyanın halısını üreten bir şehrin, bu işin fuarını da yapması gerektiğini düşünüyorum. Ama fuarcılık başlı başına bir iş. Bu iş profesyonellik ve altyapı gerektiriyor. Bu alanda eksiklerimiz çok fazla. Bu eksikleri hılı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Gaziantep Halı fuarı da her geçen yıl biraz daha iyiye doğru gidiyor. Sektör temsilcileri de destek olursa kısa zamanda daha çok yol alırız. Bu yıl 3.sü düzenlenen fuarın sektöre önemli katkılar sağladığını, bununda önümüzde yıllarda artarak devam edeceğini düşünüyorum.

 

Bize zaman ayırıp sorularımızı içtenlikle cevapladığınız için teşekkür eder,  Sanat Halı’ya markalaşma sürecinde başarılar dileriz.

Güncellenme: 26/11/2010   
7015  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim