Türkiye’de İnovatif Ürünlerin Öncüsü Oldular..
 
 
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en son ve en güçlü oyuncularından biri olarak 2011 yılında üretime başlayan Deco Halı; daha ilk senesinde piyasaya sürdüğü 5 inovatif ürün ile bu tür halıların Türkiye’deki öncüsü konumuna geldi. Pazarın yapısını değiştirerek pek çok rakibinin de inovasyona yönelmesine ön ayak olan Deco Halı, bu konuda öncü olmanın haklı gururunu yaşıyor.


Boydak Holding bünyesindeki 41 şirketten birisi olan Boyteks, yatak kumaşı ve döşemelik kumaş sektöründe yurtdışına ihracat yapan en büyük firma olarak faaliyetini sürdürüyor. 2011 yılında, Boydak Holding bünyesinde Boyteks’e bağlı olarak kurulan Deco Halı, diğer iki ürün grubu gibi ihracat odaklı bir satış stratejisi izliyor. 2013 yılında Boyteks, ürün grupları olan yatak kumaşı, döşemelik kumaş ve halı ile toplamda 90 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Boyteks, yaptığı bu ihracatlar sonucunda Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Türkiye’nin 109. Büyük ihracatçısı konumuna geldi.

Tekstil sektöründe elde ettiği desen, tasarım, üretim, bilgi ve tecrübelerini halı sektörüne aktararak bu sinerji ile halı üretiminde hızlı bir yol aldıklarını belirten Boyteks Genel Müdür Yardımcısı İhsan Önder Honi, üretimde kullandıkları hammaddeden tasarım çizgilerine kadar bütün aşamalarda birbirini en iyi şekilde tamamlayacak parçaları bir araya getirdiklerini söyledi. Boyteks’in ihracat durumu hakkında bilgi veren Honi, son inovatif ürünlerini ve bu ürünlerin özelliklerini anlattı.

Boyteks hakkında bilgi verir misiniz? Boyteks, hangi sektörlere ne tür ürünlerle hizmet ediyor?

Boyteks 3 firmadan oluşuyor. Bunlar yatak kumaşı fabrikası, döşemelik kumaş ve Deco Halı. Bu 3 firma Boyteks çatısı altında çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda, Boyteks’i de içinde barındıran Boydak Holding, 41 tane farklı şirkete sahip. Bende bu 3 firmanın Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Deco halı, Yurt içinde, Türkiye’nin en bilinen mobilya markalarından olan İstikbal, Bellona ve Mondi firmaları için halı üretmektedir. Bu üç marka Türkiye’nin mobilya sektöründe en büyük perakende ağına sahip olup, Deco Halı için bu satış noktalarında olmak büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Yurtdışı pazarlarda ise Deco Halı markası ile direkt olarak satış yapıyoruz. Bu firma, 2 yıllık geçmişi olmasına rağmen büyük ideallerle kurulmuş, kapasitesini daha birinci yılda  %100, ikinci yılda ise %50 arttırmıştır.

Boyteks Halı ne tarz ürünler üretiyor? Son olarak piyasaya çıkarttığınız ürünlerinizden bahseder misiniz?

Biz halıya ilk defa, tüketicilerin bilmediği bir değer kattık ve 5 farklı inovatif ürün yaptık. Bu anlamda, dünyada ilk defa kokan halıyı yaptık. Patentini elimizde bulundurduğumuz bu halı, üzerine bastığınız zaman koku yayıyor. Tekstil backround’una sahip olmamız, bu şekilde ürünler ortaya çıkartmamıza yardımcı oluyor. Çünkü bu tarzda ürünleri daha önce tekstil kumaşlarında yapmıştık. Tekstil grubundaki 100’e yakın olan inovatif ürünleri yavaş yavaş Deco ile halı sektörüne uyguluyoruz.

 

 

Stressiz ve mutlu bir yaşam; Stress Free

Farklı olarak, stres azaltan yani anti-stres özelliği bulunan bir halı yaptık. Modern yaşam, insana sunduğu birçok kolaylığın yanında bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bunların başında da modern çağın en yaygın hastalıklarından stres ve depresyon geliyor. Bunların yanında gündelik yaşam içerisinde kıyafet giyerken, yürürken, otururken ve uyurken insan vücudunda statik elektrik birikiyor. Bu da strese, gerginliğe ve yorgunluğa neden oluyor. Statik elektriği vücuttan atmak için toprağa çıplak ayakla basmak gibi çeşitli yöntemlerle deşarj olunması gerekiyor. İşte Deco Halı da bu gerçekten hareketle Stressfree Halı’yı tasarlayıp halı dünyasına sundu. Deco, Stressfree ile sunduğu anti-stres ve anti-statik etki stresin, negatif enerjinin ve statik elektriğin azalmasına yardımcı oluyor. Zihni ve vücudu stresin olumsuz etkilerden arındıran teknolojisiyle Stressfree, kullanıcılarını adeta bir terapiye davet ediyor.

Ametist

İnovatif ürünlerimizden bir diğeri Ametist. Bu, pozitif enerji yayan ve konsantirasyon arttıran bir ürün. Teknoloji, her geçen gün insan yaşamına saymakla bitiremeyeceğimiz kadar kolaylık ve yenilik getiriyor. Ama teknolojinin hayatımıza getirdiği tehditler ve olumsuzluklar da pek az sayılmaz. Deco Halı, yoğun çalışmalar sonucunda geliştirdiği Ametist Halı’yla, bu taşın en önemli özelliği olan sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi sayesinde vücudun stresten arınmasına yardımcı oluyor. Ametist Halı, içinde bulunan enerji sayesinde bulunduğu mekânda canlandırıcı bir etki sunuyor. Ortamdaki negatif enerjiyi, pozitif enerjiye çeviren Ametist, negatif iyon yayma özelliği sayesinde bulunduğu ortama ferahlık kazandırıyor. Bedende biriken elektrik yükünü toplayıp, beyin gücünü yükselterek yoğun çalışma ve stresten kaynaklanan zihinsel yorgunluğu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Elektronik cihazlardan yayılan dalgaların zararlı etkilerine karşı savunmasız olan insanı korumaya yardımcı oluyor. Üstelik tüm bunları herhangi bir kimyasal işlem uygulanmaksızın bakterilere karşı sunduğu üstün koruyucu etkiyle son derece sağlıklı bir biçimde yapıyor.

Antibacterial out, Probiotic in!

Probyotic halılar yaptık. Antibakteriyel halılar artık demode oldu. Antibakteriyel out, probiotic in diyebiliriz artık. İnsan yapısı gereği bakteriye ihtiyaç duymaktadır. Bütün bakterileri öldürürseniz insanlar hastalanır. Dolayısı ile bizlere bakteri lazım. Bu halının özelliği ise zararlı bakterileri öldürerek üremesini engeller ve faydalı bakterilerin üremesini sağlar.

Sorun bakteri ise, çözüm de bakteri

Yaşam alanlarında zararlı bakterilerin en kolay ve hızlı olarak çoğalabileceği yer halılardır. Büyük miktarda kir ve toz tutma özelliğine sahip olan halıların üzerinde bulunan toz ve kirler, bakteri ve ev tozu akarları için ideal besin kaynağıdır. Halıların insan sağlığı için taşıdığı bu riskten yola çıkarak probiyotik teknolojisini halıya getiren Deco Halı, zararlı bakterilere karşı size tamamen doğal bir koruma sunuyor. Bunu şu şekilde yapıyoruz. Son teknolojilerle donatılmış tesislerde özel yöntemlerle halının üzerine probiyotik bakterilere yer veriyoruz. Halıya uygulanan probiyotik bakteriler ortamdaki besin kaynakları sayesinde çoğalıyor. Zamanla daha da çoğalan probiyotik bakteriler, zararlı bakterilerin yaşam alanını ele geçirerek besin kaynaklarını tüketiyor. Besin kaynakları tükenen ve kendilerine yaşam alanı bulamayan zararlı bakteriler de zamanla doğal yollarla ortamdan uzaklaşıyor.

Mükemmel temizlik, kusursuz ferahlık; Triple Fresh

Halı dünyasının yenilikçi markası Deco, sadece yaşadığımız mekânların zeminleriyle değil atmosferiyle de ilgileniyor. Ve Deco, halı dünyasına sunduğu bu yenilikle yaşam alanlarının atmosferinde bulanan zararlı gaz, koku ve akar gibi canlıları parçalayıp etkisiz hale getirerek solunan havayı temizliyor, hava kalitesini yükseltiyor. Deco’nun halı dünyasına getirdiği bu teknolojinin adı Triple Fresh. Dünyada tek olan bir diğer ürünümüz bu. Özelliği ise, ortamda bulunan kötü kokuları yok ediyor. Yaşamak için biz nefes alan ve günde bunu ortalama 23.000 kez yapan bir canlıyız. Soluduğumuz havanın temiz ve kaliteli olması sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Bu ürünün içerisinde kullandığımız moleküller katalizör görevi üstleniyor. Ortamda bulunan formaldehit, amonyak ve nikotin gibi gazları elimine ederek sonsuz bir döngü içerisinde reaksiyon başlatmaktadır.

Mauritius Adası’na ihracat

Firmanın ihracat durumu hakkında bilgi veren Boyteks Genel Müdür Yardımcısı İhsan Önder Honi, Mauritius Adası’na ihracat yaptıklarını aktardı.

Deco Halı markanız ile ihracat yapıyorsunuz. Bu ülkeler hangileri?

Boyteks olarak, yıllık 90 ülkeye satış gerçekleştiriyoruz. Dolayısı ile ihracat konusunda deneyimliyiz. Dünyanın her tarafına bu satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Örnek vermek gerekirse; Çin’e hem kumaş hem de halı satıyoruz. Bunun dışında Mauritius Adası’na bile ürün gönderiyoruz. Japonya’dan Vietnam’a, Fildişi Sahilleri’nden İzlanda’ya, Malta’dan Peru’ya, Dominik Cumhuriyeti’nden Tobago’ya kadar ihracatımız var. Kabaca söylemek gerekirse, ayda 2 milyon insan bizim kumaşlarımızın üzerinde uyuyor.

KAYNAK: Decor Dergisi

 

Güncellenme: 09/05/2014   
10031  Kez Okundu   
Kategoriyle ilgili diğer haberler
Yorum ekle    |
Toplam 0 Yorum

Habere ait yorum bulunmuyor.
 
  Son Eklenen
 
CARPETRIUM BY GLOBAL NETWORK T ...
CARPETRIUM MARKASI EL DEĞİŞTİRDİ! ...
Dolar/TL alıcılı seyrediyor ...
SPK Beklenti Anketini açıklandı SPK'nın Temmuz ayı beklenti anketine ...
Halıcılardan Sürdürülebilir Li ...
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin ...
Tekstilde Başarının 10 Anahtar ...
Rekabetin giderek arttığı günümüzde her sektörde olduğu gibi ...
İhracatta Sert Düşüş ...
Mayıs'ta ihracat yüzde 19 düştü.. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ...
Türkiye’de İnovatif Ürünlerin ...
Türkiye’de hızlı bir şekilde gelişen halı sektörünün, en ...
Hattın Öteki Ucundaki Çocuk ...
Çalışmalarına bakar bakmaz doğanın renklerinin egemen olduğu bir ...
Halı Üretimi Yapmadan 6 Milyon ...
Baba mesleğinde inat eden Elbistanlı Mustafa Köker, Türkiye, ...
Flora Halı’nın hedefi sektörün ...
Gürteks Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Özkaya; ...
GAİB Başkanı Selahattin KAPLAN ...
Halıcılığın üretim üssü olan Gaziantep Domotex Hannover fuarına ...
Hangi Ülkede, Nasıl Toplantı Y ...
Toplantılar, iş hayatında en önemli zamanlardan biridir… Amerikalı ...
Fuar ölmedi, sağ olasın intern ...
Sohbetimize katılan dostlarımız hatırlayacaktır, birkaç yıl önce "Fuar ...
İşletmelerde Hile Denetimi ...
Bir kişinin ya da bir kurumun varlığını kanuni ...
Trendler nasıl belirleniyor? ...
Trend kelime anlamıyla belirli değişkenler kümesinin aynı doğrultuda ...
2023'e Strateji yapmak çok güz ...
Resmi Gazete ara sıra heyecan verici haberlere vesile ...
  Hali Modelleri
CARPETRIUM 2021
Pierre Cardin Halı 2014
Padişah Halı 2014
İstikbal Halı 2014
Bahariye Halı 2014
Atlantik Halı 2014
Angora Halı 2014
Merinos Halı 2014
Festival Halı 2014
  Koleksiyon Tanitimlari
Atlas Halı "Hare" Koleksiyonu ...
Atlas Halı’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yenilik, ...
Angora Halı ...
Angora Halı ;evlerinizi şıklık yarışında öne çıkaracak fırsatlar ...
Sanat Halı "Seramoni" Koleksiy ...
Halı tasarım çalışmalarındaki hayal gücü ve farklı tasarımlar ...
Saray Halı Simin Koleksiyonu ...
Saray Halı tüm faaliyet alanlarında uygun ve başarılı ...
Merinos Klasik Kolleksiyonu ...
Merinos Halı klasik modellerini sizlerin beğenisine sunuyor. Göz ...

© Copyright 2014 CARPETRIUM

info@carpetrium.com

Powered By
Index Tasarim